Dom i Wnętrze

Mała kuchnia w bloku — porady

Mała kuchnia w bloku — porady

Mała kuchnia w bloku sprawa czasami duże problemy, poprzez które pomieszczenie to jest wręcz nielubiane. Istnieje jednak kilka trików, które pomogą sprawić, że pomieszczenie to stanie się przestronne i wygodne w użytkowaniu. Jak urządzić małą kuchnię w bloku? O czym warto pamiętać? Wszystkie odpowiedzi wraz z przydatnymi poradami, sugestiami i inspiracjami w dalszej części tekstu.

Szafki

Szafki i miejsca do przechowywania to jedno z najważniejszych miejsc w małej blokowej kuchni. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest poszerzenie blatu kuchennego o 15 cm – 20 cm i wykorzystanie tego miejsca na umieszczenie wąskiej oraz wysokiej półki. Jeśli będzie ona sięgała do górnej szafki lub wyżej wykorzystamy często pomijane miejsce i zyskamy wiele przestrzeni na przechowywanie np. przypraw czy sztućców. Przestrzeń ta jest często pomijana i znajduje się tam tylko pusta ściana. Półka taka może być w postaci np. plastra miodu czy połączonych ze sobą prostokątów.

Oświetlenie

Bardzo ważnym elementem w kuchni blokowej — szczególnie tej bez okien jest oświetlenie. Warto oprócz głównego światła zamontować dodatkowe punktowe źródła światła w postaci żarówek led małych rozmiarów. Doświetlą one każde miejsce w kuchni, a po zmroku nie będziemy musieli włączać głównej lampy, jeśli będziemy chcieli tylko np. wziąć z niej kubek. W zimie w godzinach popołudniowych takie małe lampki led doskonale sprawdzą się do zwiększenia ilości światła. Do małych kuchni dobrze będą pasowały również żarówki ozdobne. Są to tradycyjne żarówki, które świecą żółtym światłem o bardzo niskim natężeniu. Żarówka taka może być zatem odsłonięta i figurować w kuchni jako ozdoba, a zarazem spełniać funkcje praktyczne, gdyż do oświetlenia nie ma dużego terenu.

Wykorzystanie miejsca do maksimum

Kuchnie blokowe cechują się małą ilością miejsca i bardzo często jest to jeden z głównych problemów z takim pomieszczeniem. Warto przy tej okazji skorzystać z indywidualnych półek np. wiklinowych czy drewnianych. Są one lekkie, małe i łatwo można je przymocować w wolnym miejscu np. na ścianie lub nad drzwiami. W ten sposób zyskamy wiele miejsca, przechowując tam rzadko używane bibeloty czy sprzęt kuchenny. Aby wykorzystać miejsce w kuchni do maksimum warto użyć szafek wiszących, które sięgać będą aż do sufitu. Dzięki temu zyskamy przestrzeń do przechowywania, która i tak byłaby marnotrawiona. Zyskanie dodatkowych kilku centymetrów miejsca w szafce może okazać się bardzo przydatne.

Jasne barwy zamiast ciemnych

 

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak urządzić małą kuchnię w bloku, należy podkreślić, że do takich kuchni nie powinniśmy wprowadzać czerni czy ciemnych kolorów. O ile dodatki w postaci garnków są akceptowane, o tyle ciemne ściany czy lodówki już nie. Ciemny kolor może powodować w nadmiarze nieprzyjemne odczucia oraz zmniejszać optycznie kuchnię. Jest to przeciwieństwo zasady dotyczącej ubierania się, ale w urządzaniu wnętrz kolor ten funkcjonuje na nieco innych zasadach. Wpuszczenie dużej ilości światła oraz użycie jasnych czy pastelowych barw w połączeniu z minimalistycznym stylem da o niebo lepsze rezultaty.

 

Udostępnij