Dom i Wnętrze

Zabudowa wąskiej kuchni

Zabudowa wąskiej kuchni

Bardzo często mieszkańcy małych mieszkań, zwłaszcza tych budowanych w poprzednim ustroju zastanawiają się jak urządzić wąską kuchnię w swoich mieszkaniach. To bowiem niestety standard w tego typu blokach, a dwie długie, dwie krótkie ściany i niewielka przestrzeń pomiędzy nimi, nie pozwala na olbrzymie eksperymenty aranżacyjne.

 

Plan

Zanim jednak załamiemy ręce, spokojnie wymierzmy naszą kuchnię i zastanówmy się, jak zaaranżować wąską kuchnię. Na wszystko jest bowiem sposób, jeśli tylko zastosujemy odpowiednie, niekoniecznie standardowe rozwiązania. Dużo staranniej niż w innych, większych pomieszczeniach musimy rozplanować wielkość ciągu roboczego, przemyśleć liczbę dolnych i górnych szafek oraz niezbędnych sprzętów AGD. Warto tu zrezygnować na przykład z olbrzymiej lodówki, dużego stołu kuchennego czy szeregu tradycyjnych krzeseł. Pamiętajmy również, że na wąskiej i małej przestrzeni dużo lepiej sprawdzą się meble proste o nowoczesnej linii.

 

Rozstawienie

W wąskiej kuchni można ustawić ciąg roboczy w kształcie litery L. Oznacza to, że duże i ciężkie rzeczy umieszczamy raczej na krótszej ścianie. Z kolei ciąg roboczy, czyli wszelkie narzędzia, które służyć nam będą do przygotowywania jedzenia, ustawiamy pod jedną z dłuższych ścian wąskiej kuchni. Tam też powinien się zmieścić sprzęt AGD. Dzięki temu zyskujemy miejsce i poprawiamy proporcje dość długiego i mało funkcjonalnego wnętrza kuchni. W wąskiej kuchni w szczególny sposób musimy zadbać o odpowiednie barwy ścian oraz kolorystykę. Zasad jest tu bardzo prosta. Im więcej punktów świetlnych, jaśniejsza kolorystyka podłogi i ścian, tym pomieszczenie długiej kuchni będzie wydawało się jaśniejsze i bardziej przestronne. Ciemne barwy nie tylko sprawią, że pomieszczenie wyda się optycznie mniejsze, ale będzie także klaustrofobiczne i dołujące.

 

Udostępnij