Technologia

Zastosowanie nowoczesnych urządzeń frezujących w przemyśle

Zastosowanie nowoczesnych urządzeń frezujących w przemyśle

We wszystkich gałęziach przemysłu, gdzie od precyzji wykonania poszczególnych elementów składających się na produkt finalny, zależy jego prawidłowe działanie, a także estetyczny wygląd mają szerokie zastosowanie maszyny frezujące. Nie inaczej jest jeśli chodzi o dziedziny związane z produkcją mebli i innych drewnianych elementów wyposażenia.

Na czym polega proces frezowania?

Za pomocą maszyn wyposażonych we frezy piłowe poddaje się obróbce drewno w celu nadania mu pożądanego kształtu, wymiarów, a także różnego rodzaju ozdobnych elementów. Ta czynność nazywana inaczej obróbką skrawaniem wymaga niezwykłej precyzji, a w przypadku dużych zakładów przemysłowych także dużej wydajności.

Istnieje kilka technik pracy na materiale jakim jest drewno, są one klasyfikowane ze względu na rozmieszczenie ostrzy tnących. Może to być frezowanie walcowe, kształtowe, a także współbieżne i przeciwbieżne. Od ich zastosowania zależy efekt finalny w postaci wykończonego elementu drewnianego.

Jakie urządzenia są używane do frezowania drewna?

Do tego typu procesów produkcyjnych używane są urządzenia zwane frezarkami, które są wyposażone we frezy piłowe będące częściami roboczymi. Obrabiarki do drewna mogą być używane do pracy na różnych płaszczyznach, a części robocze obracają się w kilku kierunkach wykonując skrawanie obiektu, co znacznie przyspiesza pracę.

Obecnie do pracy z takim materiałem, jakim jest drewno używa się zarówno urządzeń prostych, które wymagają ręcznego ustawiania wymaganych parametrów, jak i bardzo nowoczesnych, w pełni skomputeryzowanych maszyn, dzięki którym wykonywana praca jest bardzo precyzyjna oraz niezwykle wydajna. Coraz częściej wprowadzane do procesu produkcji maszyny CNC zaprojektowane zgodnie z innowacyjnymi technologiami zastępują pracę ludzi.

Jakie elementy drewniane są produkowane przy użyciu frezarek?

Frezarki wyposażone we frezy piłowe są przede wszystkim używane do produkcji mebli, gdzie idealnie wykonane elementy ozdobne i mocujące mają zasadniczy wpływ na ich estetykę i użytkowość. Za pomocą frezów o różnych właściwościach można wykonać rowki, otwory, motywy ozdobne, a także wykończenia zgodne z projektem.

Obrabiarki do drewna mają zastosowanie w produkcji elementów budowlanych, takich jak drzwi, okna, różnego rodzaju zabudowy pomieszczeń. Za pomocą frezarek nadaje się kształty drewnianym wykończeniom budynków oraz ogrodzeń, a także infrastrukturze ogrodowej.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Frezwid

Udostępnij

https://groupe-printco.pl/industrialne-detale-w-twojej-kuchni-elegancja-hokerow-i-nowoczesnych-donic/ enting.com.pl icfm.org