Choć komputery osobiste oraz takie konsole jak Xbox i PlayStation stanowią zwykle najlepszy wybór dla większości graczy, to jednak czasami potrzebujesz czegoś przenośnego, a jednocześnie mocnego. W takiej sytuacji najlepszym wyborem jest laptop do gier. Na jakie parametry zatem zwrócić uwagę w ich przypadku, aby cieszyć się najlepszą wydajnością w grach?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jaką kartę graficzną wybrać do laptopa gamingowego?
- Które procesory zapewnią optymalną wydajność?
- W jaką ilość pamięci RAM zainwestować?
- Jaki rodzaj pamięci wewnętrznej wybrać?
Laptop do gier – karta graficzna
Procesor graficzny to jeden z podzespołów, na który gracze zwracają uwagę w pierwszej kolejności. Obecnie najsilniejsza karta w laptopach dla graczy to Nvidia GeForce RTX 2080 Max-Q. Jest to odpowiednik RTX 2080, w którym obniżono szybkość rdzeni w celu niższego poboru mocy.
Niemniej jednak do obsługiwania najnowszych gier w najwyższej jakości graficznej (a nawet i grania w VR) wystarczy już GeForce 2060. W przypadku bardziej niskobudżetowych rozwiązań starsze karty od Nvidii – takie jak GTX 1650 – także pozwolą na swobodną grę w większość tytułów, jednak już przy obniżonych detalach. Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że powinieneś wybrać taki laptop do gier, którego karta będzie mieć przynajmniej 4–6 GB pamięci.
Laptop gamingowy – procesor
W przypadku głównej jednostki obliczeniowej dodatkowa liczba rdzeni jest bardzo ważna. Najnowsze gry z reguły wymagają przynajmniej 4. W ostatnich latach można jednak zauważyć, że i ta liczba zaczyna być niewystarczająca, dlatego warto nabyć laptopa gamingowego z 6 rdzeniami (wliczając w to te wynikające z zastosowania wielowątkowości).
Obecnie najsilniejsze procesory wykorzystywane w laptopach dla graczy to m.in. Intel Core i9-9980HK czy i9-9980H. Do optymalnej zabawy wystarczą już jednak jednostki ze starszych generacji – Intel Core i7 oraz Intel Core i5. Zalecane bazowe taktowanie procesora to zwykle 3,6 GHz.
Laptop dla gracza – pamięć RAM
Obecnie gry stają się coraz bardziej rozbudowane i dlatego ich zapotrzebowanie na pamięć RAM rośnie. Jej ilość wpływa nie tylko na wydajność gier, lecz także na wygodę codziennego użytkowania laptopa. Absolutnym standardem jest 8 GB RAM-u, jednak dopiero 16 GB zapewni bezproblemowe działanie laptopa gamingowego w przypadku praktycznie wszystkich gier – nawet jeśli w tle uruchomione są także inne programy (np. przeglądarka internetowa). Oprócz tego warto zwrócić uwagę na rodzaj pamięci RAM – modele DD4 z taktowaniem od 2400 MHz do 3000 MHz okazują się zwykle najlepszym wyborem.
Laptop do gier – pamięć wewnętrzna
HDD czy SSD? Ceny dysków pamięci tego drugiego rodzaju w ostatnich latach znacznie spadły i stały się niemal standardem w przypadku laptopów dla graczy. Dysk SSD nie wpływa bezpośrednio na lepszą grafikę i płynność w grach, jednak zapewnia szybsze uruchamianie się systemu oraz gier, jak i znacząco skraca ekrany ładowania podczas samej rozgrywki.
Pojemność dysków SSD w laptopach gamingowych zwykle wynosi od 256 GB do 512 GB. Niektóre wyposażone są także w dodatkowy, pojemny dysk HDD. Można go wykorzystać do przechowywania np. zdjęć, podczas gdy gry będą instalowane na SSD.
Aby wybrać dobry laptop do gier, należy ustalić swoje wymagania i budżet, jak również przeanalizować wiele parametrów. Jeśli zatem chcesz znaleźć coś w sam raz dla siebie, zajrzyj tutaj i przyjrzyj się bogatej ofercie.