Urządzenia pneumatyczne coraz częściej muszą konkurować ze sprzętem elektrycznym, mechanicznym i hydraulicznym. Pneumatyka ma jednak szereg zalet, które sprawiają, że znajduje ona nadal bardzo szerokie zastosowanie.
Proste w wykorzystaniu
Urządzenia takie jak siłowniki pneumatyczne są często stosowane ze względu na ich prostotę. Powietrze, zazwyczaj wykorzystywane w siłownikach, jest dostępne wszędzie, nie trzeba go specjalnie dostarczać. Powietrze wyjściowe uwalnia się po prostu do atmosfery i nie ma konieczności konstruowania linii zwrotnych.
Jednocześnie nie ma przeszkód, żeby sprężone powietrze transportować rurami nawet na dosyć duże odległości. Możliwość zainstalowania centralnej stacji sprężania, która będzie dostarczać energii do wielu urządzeń jednocześnie jest praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem oraz nie wymaga stosowania skomplikowanej technologii.
Bezpieczeństwo użytkowania
Sprężone powietrze nie zanieczyszcza środowiska i nie jest toksyczne. Nieszczelne linie pneumatyczne nie są zagrożeniem dla reszty systemu. Pneumatyka sprawdza się także w miejscach, gdzie występują wahania temperatur lub panują temperatury ekstremalne. Dlatego siłowniki pneumatyczne można stosować np. do otwierania pieców hutniczych.
Ważną cechą siłowników pneumatycznych i innych urządzeń tego typu jest niski wskaźnik awarii. Są one bardzo bezpieczne pod względem zagrożenia wybuchem pożaru oraz zagrożeń związanych z energią elektryczną. Dlatego elementy pneumatyczne można stosować bez konieczności inwestowania w drogie systemu zabezpieczające. Dotyczy to także miejsc, gdzie występują ekstremalne warunki. Sprzęt pneumatyczny z powodzeniem wykorzystuje się na zewnątrz, np. przy wysokiej wilgotności.
Szerokie zastosowanie
Bardzo ważną zaletą siłowników pneumatycznych są niskie koszty zakupu oraz eksploatacji. Urządzenia są stosunkowo tanie i nie wymagają częstych napraw oraz wymiany. Zasada działania takich systemów jest wyjątkowo prosta. Wymienione czynniki sprawiają, że pneumatyka ma niezwykle szerokie zastosowania.
Urządzenia pneumatyczne stosowane są w budownictwie w wiertarkach, ubijarkach do betonu, systemach przenoszenia materiałów. W przemyśle chemicznych jako element zdalnie sterowanych zaworów i przewodów, systemach podawania składników oraz kontroli procesów. W górnictwie są niezastąpione w systemach wentylacyjnych, a także jako część dłut i młotów pneumatycznych oraz urządzeń ładujących. Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP