Dom i Wnętrze

Dom w kilka dni?

Dom w kilka dni?

Jeszcze kilkanaście lat temu jedną technologią budowy domów uznawaną i powszechnie wykorzystywaną w Polsce była technologia oparta o cegłę lub bloczki betonowe. Takie rozwiązanie gwarantuje co prawda trwałość budynku przez długie lata, jednak wymaga odpowiedniej ilości czasu na postawienie budynku. Czy możliwe jest postawienie jednak domu w kilka dni?

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że obecnie coraz powszechniejsze w budownictwie jest wykorzystanie innych technologii niż cegła i bloczki betonowe. Pomimo wieloletnich upodobań Polaków w tym zakresie, budowa aż tak trwałych domów nie ma specjalnego uzasadnienia w kontekście zmian społecznych, a to wyprowadzania się dzieci z domu rodzinnego. Z tego też względu coraz częściej buduje się domy znacznie mniejsze powierzchniowo oraz z wykorzystaniem prefabrykatów.

Dom z prefabrykatów – jakie zalety?

Jakie zalety ma jednak wybudowanie domu z prefabrykatów w stosunku do cegły czy bloczków betonowych? W pierwszej kolejności można wskazać przede wszystkim na czas realizacji. Sprawna ekipa budowlana jest w stanie postawić dom tego typu w zaledwie kilka dni od rozpoczęcia prac. Większość podstawowych prac o charakterze budowlanym przeniesiona jest do fakbrki produkcyjnej, która odpowiedzialna jest zarazem za transport gotowych „klocków” na plac budowy, gdzie następuje ich montaż i późniejsze wykończenie. Decydując się na dom z prefabrykatów w jednym z popularnych projektów mamy szansę kupić go niemal od ręki – wiele fabryk ma już przygotowane prefabrykaty do konkretnych projektów, a tym samym od podjęcia decyzji o budowie domu do zamieszkania może nas dzielić zaledwie miesiąc lub dwa!

Inne zalety niż czas budowy?

Domy z prefabrykatów to również inne zalety niż tylko szybki czas budowy. Przy tradycyjnej budowie uzależnieni jesteśmy przede wszystkim od warunków atmosferycznych. Z tego też powodu większość budów rozpoczyna się na wiosnę i ciężko wtedy znaleźć wolną ekipę budowlaną. W przypadku prefabrykatów większość podstawowych prac ma miejsce w hali produkcyjnej, która może pracować niezależnie od temperatury zewnętrznej i opadów.

Ile to kosztuje?

Wbrew pozorom dom z prefabrykatów jest znacznie tańszy w budowie niż dom z cegły czy bloczków betonowych. Mowa tutaj o całościowych kosztach po uwzględnieniu kosztów robocizny, ewentualnych przestojów na budowie czy podwyżek cen materiałów budowlanych. Koszt wybudowania domu z prefabrykatów jest przeważnie ściśle określony w cenniku konkretnej firmy.

Podsumowując, jeżeli zależy nam na szybkim postawieniu własnego domu, to prefabrykaty będą do tego idealne.

Artykuł powstał przygotowany na podstawie materiałów znalezionych na hogerdom.pl

Udostępnij

go.com.pl eble.pl banbook.com