Motoryzacja

Kupno pierwszego, używanego samochodu – co należy zrobić?

Kupno pierwszego, używanego samochodu – co należy zrobić?

Zakup swojego wymarzonego, pierwszego samochodu jest przeważnie ekscytującym przeżyciem. Zanim jednak wsiądziesz do najświeższego nabytku i zaczniesz szlifować swoje umiejętności za kierownicą, czeka Cię konieczność zmierzenia się z formalnościami. Co powinien zrobić każdy świeżo upieczony właściciel auta? Sprawdź!

Przede wszystkim: podatek

Koszty zakupu samochodu nie ograniczają się do uregulowania należności względem sprzedawcy. Każda osoba wchodząca w posiadanie swojego samochodu jest prawnie zobowiązana do opłacenia  podatku od czynności cywilnoprawnych. Wysokość podatku uzależniona jest od sumy transakcji (zawsze wynosi 2%). Aby spełnić obowiązek wobec państwa, należy wypełnić deklarację PCC-3, złożyć ją do Urzędu Skarbowego, a następnie na jego konto przelać określoną kwotę.

Rejestracja

Zmiana właściciela pojazdu równoznaczna jest z koniecznością ponownej rejestracji. Należy tego dokonać w odpowiednim Wydziale Komunikacji przed upływem 30 dni od momentu zakupu. Należy pamiętać, że wniosek o rejestrację zostanie odrzucony, jeśli samochód nie będzie miał ważnych badań technicznych.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Najpóźniej w dniu rejestracji samochodu właściciel pojazdu musi wykupić podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni przede wszystkim kierowców, którzy mogliby zostać poszkodowani przez nas podczas kolizji. Obowiązkowa polisa OC może zostać poszerzona o Autocasco lub pakiet Assistance, jednak należy mieć świadomość, że im większa ochrona, tym wyższe koszty ubezpieczenia.

Dla młodego, niedoświadczonego kierowcy zakup polisy może być sporym obciążeniem. Aby zminimalizować wysokość poniesionych kosztów, warto skorzystać z internetowej porównywarki (na przykład takiej, jak ta dostępna na stronie mfind.pl). Aby znaleźć najtańszy wariant, wystarczy uzupełnić kalkulator i poczekać kilka sekund, aż system znajdzie najkorzystniejszą ofertę.

 

 

Udostępnij