Ciekawe

Tuning samochodu – malowanie zacisków hamulcowych

Tuning samochodu – malowanie zacisków hamulcowych

Tuning samochodu obejmuje również zaciski hamulcowe. Odpowiednio pomalowane dają świetny efekt wizualny. Jednak ich renowacja nie należy do najprostszych. Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do ich malowania?

Odpowiednia farba do zacisków hamulcowych

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każda farba nadaje się do pokrywania elementów takich jak zaciski hamulcowe. Dlaczego? Otóż dlatego, że większość farb nie jest odporna na działanie wysokich temperatur. Elementy układu hamulcowego mają tendencję do nagrzewania się, w wyniku czego pokrycie ich zwykłą farbą będzie skutkowało jej opryskiwaniem, złuszczaniem się oraz miejscowym nadpaleniem. W ten sposób można osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego – zaciski nie będą ładniejsze, a wręcz stracą na uroku.

Na rynku dostępne są specjalne farby do zacisków hamulcowych. Charakteryzują się one wysoką odpornością na działanie podwyższonych temperatur, dzięki czemu bez problemu można pokrywać nimi elementy znajdujące się miejscach o tendencji do nagrzewania się podczas jazdy.

Wybór odpowiedniej farby

Miłośnicy tuningu często wybierają farbę do zacisków hamulcowych w aerozolu – głównie przez łatwość w aplikacji, co znacznie skraca czas malowania. Znaleźć ją można w sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi – zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych.

Równie dużym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne farby nakładane na zaciski za pomocą pędzla. Zdaniem wielu osób przy ich użyciu można uzyskać lepsze i bardziej precyzyjne rezultaty malowania. Jednak ta metoda ma jedną zasadniczą wadę – jest niezwykle czasochłonna. Należy także pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiedni pędzel, który nie gubi włosia podczas użytkowania. Włosie pozostawione na elementach układu hamulcowego będzie prezentować się nieestetycznie.

Oczyszczanie i odtłuszczanie zacisków

Przed przystąpieniem do nakładania farby należy dokładnie oczyścić elementy układu hamulcowego z rdzy, kurzu i zanieczyszczeń. Następnie powierzchnię zacisków trzeba odtłuścić odpowiednim preparatem. Pozbycie się pyłów i tłuszczu pozwoli na lepszą przyczepność farby do powierzchni zacisków, a tym samym znacznie wydłużyć jej żywotność.

Podczas czyszczenia – zwłaszcza w przypadku szczotki mechanicznej – należy uważać na ewentualne bruzdy i wyżłobienia, jakie mogą powstać w wyniku zbyt intensywnego szorowania. Mogą one okazać się trudne do zamaskowania.

Lakier od zacisków hamulcowych kupisz na Lakiery24.com

Udostępnij

zobacz https://goldavocado.pl/ogrzewanie-tarasowe-gazowe-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdej-przestrzeni/ https://greenrepublic.pl/parasol-ogrzewacz-gazowy-polaczenie-funkcji-i-estetyki/