Według oficjalnych danych, w Austrii przebywa obecnie około 70 tysięcy Polaków, a mniej więcej 20 tysięcy Austriaków posiada polskie korzenie. Wraz z otwarciem austriackiego rynku pracy w 2011 roku tysiące naszych rodaków wyjechało na Zachód, aby rozpocząć nowe życie. Mimo tego, że niewielki kraj nad Dunajem nie znajduje się na szczycie najczęściej wybieranych przez emigrantów destynacji (na wyjazd do Austrii decyduje się czterokrotnie mniej osób niż do Holandii), to warunki zatrudnienia są coraz częściej doceniane i zauważane przez Polaków.
Austria stoi otworem!
Standard życia i płace oferowane przez austriackich pracodawców są nieporównywalnie wyższe niż stawki w Polsce. Według statystyk, największymi zarobkami mogą pochwalić się mieszkańcy Wiednia, natomiast najmniej powodzi się osobom pracującym w Tyrolu. Jak podaje GUS, w ubiegłym roku średnie miesięczne zarobki emigranta pracującego w Austrii oscylowały wokół 9,7 tysięcy złotych, co znacząco odbiega od przeciętnych, europejskich płac. Koszty utrzymania w Austrii, szczególnie w stolicy są wyższe niż w Polsce, jednak dysonans nie jest tak znaczący jak na przykład przy porównaniu cen obowiązujących w Norwegii.
Pakiety socjalne i podatki
Wysokość podatku dochodowego w Austrii wynosi 36,5% przy zarobkach do 25 tysięcy euro rocznie. Podjęcie legalnej pracy w oparciu o umowę pozwala na skorzystanie z licznych dodatków i pakietów socjalnych. Rozliczając się z austriackim fiskusem można otrzymać zwrot podatku za pracę w Austrii. Osobom, które pragną otrzymać należny zwrot nadpłaconej sumy z pomocą przychodzą polskie firmy zajmujące się prawem podatkowym. Fachowcy z dziedziny prawa podatkowego szczegółowo objaśniają cała procedurę oraz służą pomocną dłonią przy kompletowaniu dokumentów niezbędnych, aby otrzymać zwrot podatku z zagranicy.