Ciekawe

Czy pracujący w Norwegii Polacy mogą otrzymać zasiłek rodzinny?

Czy pracujący w Norwegii Polacy mogą otrzymać zasiłek rodzinny?

Do Norwegii w poszukiwaniu pracy wyjechało sporo Polaków. Osoby, które w tym kraju pracują legalnie mają prawo do wielu świadczeń socjalnych na takich samych warunkach jak rodowici mieszkańcy Norwegii. Osoby, które wychowują dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 lat mają prawo do zasiłku rodzinnego.

Kto może otrzymać zasiłek rodzinny w Norwegii?

Zasiłek rodzinny w Norwegii przysługuje osobom zatrudnionym u norweskiego pracodawcy na podstawie umowy i pracę. W Norwegii rodzice dzieci w wieku od 13 do 23 miesięcy mogą otrzymać także zasiłek opiekuńczy; oczywiście pod pewnymi warunkami. Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi 970 koron. Świadczenie to jest wypłacane każdego miesiąca aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 6000 koron. Wniosek o wypłacenie zasiłku rodzinnego można składać do 3 lat wstecz, a o zasiłek opiekuńczy do 3 miesięcy wstecz. Rodzicom dziecka urodzonego na terenie Norwegii otrzymują zasiłek niemal bez żadnych starań.

 

Jakie dokumenty należy posiadać?

Osoby, które chcą złożyć wniosek o wypłatę norweskiego zasiłku rodzinnego potrzebują określonych dokumentów. Do tych, które do wniosku koniecznie trzeba dołączyć należą:

akt urodzenia dziecka. Optymalnie byłoby, gdyby został on wystawiony na druku unijnym; jeśli tak nie jest akt musi zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język norweski lub angielski;

  • umowa o pracę;
  • paski płacowe od norweskich pracodawców;
  • pozwolenie na pobyt w Norwegii;
  • akt małżeństwa – postępowanie jest podobne, jak z aktem urodzenia.

Zasiłek rodzinny w Norwegii wypłacany jest nie tylko na dzieci wychowywane przez osoby pozostające w związku małżeńskim. O zasiłek ten mogą ubiegać się także osoby, które samotnie wychowują dziecko. Dla Polaków ważne jest to, że dziecko nie musi mieszkać na terenie Norwegii, aby zasiłek rodzinny był im wypłacany.

 

Udostępnij

https://dowiedz-sie.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-nowa-era-na-twoim-tarasie/ https://dajplus.pl/ogrzewacz-tarasowy-nowa-era-komfortu-na-swiezym-powietrzu/ https://4-bet.com.pl/ekskluzywny-styl-industrialne-stoliki-kawowe-loft-i-meble-loftowe-do-salonu/