Pierwszy automat tokarski został wynaleziony przez C. Spencera już w 1870 roku. Od tamtego czasu możemy swobodnie obrabiać przedmioty o powierzchni brył obrotowych takich jak wałki, stożki, kule czy gwinty wewnętrzne i zewnętrzne. Ale czym tak naprawdę jest tokarka i jak szerokie jest jest zastosowanie?
W jaki sposób działa tokarka?
Tokarka jest rodzajem obrabiarki, która służy do obróbki skrawaniem. Mechanizm jej działania jest względnie prosty, polega on na tym, by wprawić obrabiany przedmiot w ruch obrotowy, a następnie dowolnie ukształtować go za pomocą skrawania. Najbardziej typowe i powszechnie stosowane narzędzia obróbcze to z reguły nóż tokarski, wiertło oraz narzędzia do gwintów.
Obecnie wraz z rozwojem technologii również sama obróbka tokarska uległa unowocześnieniu. Współczesne tokarki są bowiem wyposażane w systemy elektroniczne oraz rozbudowane funkcje. Jak widać każdy wynalazek idzie z duchem czasu i musi podlegać rozwojowi.
Urządzenie, które zrewolucjonizowało przemysł
Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez obróbki tokarskiej. Łatwość z jaką można wykonać dowolnie wyglądający walcowany element jest niesamowita. Dzięki temu rodzajowi obróbki skrawaniem można wykonać przedmioty takie jak chociażby proste tulejki czy nakrętki oraz inne przedmioty o dowolnym kształcie i gładkości.
Tokarka miała olbrzymi wpływ na rozwój świata, ponieważ sprawiła, że elementy, które niegdyś musiał być wykonywane w pracochłonny sposób – mogą powstawać bardzo szybko i przy znacznie mniejszym nakładzie pracy. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wyszkolenie pracownika, by potrafił fachowo posługiwać się owym urządzeniem nie jest trudne, okazuje się, że bardzo słusznie tokarka cieszy się wielką popularnością.
Dobry pomysł na biznes
Zapotrzebowanie na elementy, które powstają na drodze toczenia na tokarce jest spore i nic nie wskazuje na to, by miało zmaleć w najbliższym czasie. Z tego względu wielu przedsiębiorczych ludzi interesuje się obróbką tokarską jako sposobem na intratną inwestycję.
Należy jednak pamiętać, że do obsługiwania tego rodzaju urządzenia potrzebna jest fachowa wiedza oraz spełnianie reguł BHP, więc tego rodzaju pomysł na biznes nie jest przeznaczony dla każdego.
Artykuł powstał we współpracy z firmąOBREiUP