Biznes

Fotobudka – skąd się wzięła i jakie jest jej przeznaczenie?

Fotobudka – skąd się wzięła i jakie jest jej przeznaczenie?

Fotobudka to urządzenie, które automatycznie robi zdjęcia i od razu je drukuje lub przesyła do e-galerii. Współczesne fotobudki to nie tylko automat do robienia zdjęć – firmy wynajmujące te urządzenia oferują szereg dodatków, dzięki którym impreza na długo pozostanie w pamięci gości.

Krótka historia fotobudki

Idea fotobudki narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Pierwszą taką budkę skonstruował w 1925 roku emigrant z Syberii, Anatol M. Josepho. Jego pierwszą fotobudkę na Broadwayu odwiedzało codziennie aż 7,5 tysiąca osób! Od początku był to więc strzał w dziesiątkę.

Patent przyniósł swojemu wynalazcy 100000 dolarów.

Już w 1927 roku do dyspozycji klientów pozostawało 120 maszyn, nie tylko w Stanach Zjednoczonych – fotobudki pojawiły się w Wielkiej Brytanii, RPA, Szanghaju i w innych państwach na całym świecie. Początkowo każda fotobudka była „wyposażona” w pomoc, która doradzała jak pozować i jak wykonać zdjęcie. Od 1934 obsługa zniknęła, a kabiny zostały wyposażone w długą zasłonę. W latach 90. XX wieku wynalazek ten zaczął być wykorzystywany dla rozrywki – jako atrakcja na imprezy okolicznościowe.

Współczesne fotobudki – do czego są używane?

Współczesne fotobudki występują w dwóch postaciach – wolnostojącej fotokabiny wyposażonej w system poboru płatności, w której każdy może szybko zrobić sobie zdjęcie do dokumentu tożsamości lub po prostu na pamiątkę.

Fotobudka w drugiej postaci robi obecnie furorę również w Polsce. To urządzenie dostosowane do robienia zdjęć na imprezach i uroczystościach. Często nie mają już formy zamkniętej kabiny. Taki automat do robienia zdjęć jest zaopatrzony w liczne opcje, które pozwalają urozmaicić fotografię, a także wyspecjalizowane oświetlenie, tło i gadżety.

W obu przypadkach automaty do robienia zdjęć dostarczane są przez wyspecjalizowane firmy. Zapewniają one dowóz budki na imprezę, dostarczają pomysłowe akcesoria, a w przypadku wynajmu urządzeń przeznaczonych do robienia zdjęć za opłatą – dbają o serwis maszyn.

Wynajem fotobudek na specjalne okazje

Firmy dostarczające fotobudki umożliwiają ich wynajęcie na krótki czas, zwykle kilka godzin – tyle, ile potrzeba by wszyscy goście zdążyli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Firmy te zapewniają dowóz i instalację urządzenia, dodatkowe akcesoria, fachową obsługę, a często również animatora zachęcającego gości do robienia sobie zdjęć i pokazującego, jak pozować by zdjęcia wyszły naprawdę rewelacyjnie.

Firmy wynajmujące fotobudki oferują zróżnicowane pakiety, dopasowane do wymagań konkretnych rodzajów imprez. Można albo samemu wybrać z oferty najbardziej interesujące opcje lub zdecydować się na gotowe rozwiązania – na przykład „pakiet weselny”.

Aby zamówić fotokabinę na swoją imprezę, wystarczy skontaktować się z taką firmą telefonicznie lub e-mailowo, zarezerwować termin i wybrać pakiet najlepiej pasujący do danej imprezy. W wyborze pakietu i akcesoriów pomagają doświadczeni konsultanci tych firm, którzy wiedzą, jakie opcje najlepiej sprawdzają się na imprezach danego rodzaju.

Udostępnij