Technologia

Jak działa detektor gazu?

Jak działa detektor gazu?

Profesjonalny detektor gazu to bardzo użyteczne urządzenie, które wykorzystywane jest przez kominiarzy i instalatorów do wykrywania gazów wybuchowych. Urządzenia te za pomocą sygnałów dźwiękowych informują o przekroczeniu niebezpiecznego stężenia tlenku węgla i różnych gazów.

Jak działa detektor gazu?

Detektory najprościej rzecz mówiąc mierzą stężenie gazu w powietrzu. Mowa tutaj o gazie ziemnym, płynnym i oparach benzyny, które wbrew pozorom także stanowią bardzo duże zagrożenie. Gdy nasycenie niebezpiecznych substancji osiągnie określony poziom, to urządzenie zaalarmuje o powstałym zagrożeniu. Na bardzo prostej zasadzie działają również zaawansowane urządzenia, które wykrywają czad.

Detektory gazowe bardzo często współpracują ze specjalnymi zaworami gazowymi, dzięki czemu są w stanie automatycznie odciąć dopływ gazu, a dodatkowy wentylator może usprawnić wymianę powietrza. Bardzo ważną rolę odgrywa miejsce ustawienia detektora.

W pomieszczeniach, które narażone są na wybuch metanu detektor gazu powinien być ustawiony 30cm pod sufitem. Spowodowane jest to oczywiście tym, że metan jest lżejszy od powietrza. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku gazów ciężkich, które jak powszechnie wiadomo opadają na ziemię. W takiej sytuacji detektor powinien być ustawiony około 30cm nad ziemią. W niektórych pomieszczeniach można spotkać także gazy, które mają identyczny ciężar jak powietrze, dlatego też w takiej sytuacji detektor montuje się około 180cm nad podłogą.

Jakie parametry są ważne?

Wybierając detektor gazu warto zwrócić uwagę na jego zasilanie. Większość urządzeń podłączanych jest bezpośrednio do sieci elektrycznej, ale można znaleźć również modele, które podłączone są do akumulatorów. Zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu są oczywiście urządzenia podłączone do sieci elektrycznej, jednak przy awarii prądu ich praca jest automatycznie przerwana. Bezpieczniejszym wyborem są detektory akumulatorowe.

Olbrzymią rolę pełni również temperatura pracy. Detektor gazu powinien pracować w określonej temperaturze. We wnętrzach domów i mieszkań używa się urządzeń, które pracują sprawnie w zakresie temperatur od 3 do 45oC. Znaleźć można także profesjonalne urządzenia, które pracują w temperaturze od -20 do 75oC.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Pascal Polska

Udostępnij