Ciekawe

Na czym polega konserwacja dzieł sztuki?

Na czym polega konserwacja dzieł sztuki?

Co to jest?

Konserwacja dzieł sztuki to inaczej działanie mające na celu ich odnowę oraz zabezpieczenie. Zanim jednak działania konserwacyjne zostaną podjęte konieczne jest wykonanie odpowiednich badań. Mowa tu o określeniu wieku dzieła sztuki oraz jego wartości. Ważne jest także to, aby konserwacja nie wymagała zbyt dużej ingerencji człowieka w dzieło sztuki oraz aby wszelkie działania konserwujące można było odwrócić jeśli pojawiłaby się taka konieczność. Dzięki konserwacji dzieł sztuki mogą one istnieć w niezmienionym stanie przez wiele lat. Warto jednak wiedzieć, że np. w przypadku zabytkowych budowli konserwacja nie polega na odbudowie zniszczonych elementów.

Jakie środki do konserwacji?

W przypadku np. obrazów ich zniszczenie polega najczęściej za zabrudzeniu płótna lub wyblaknięciu kolorów. W takich przypadku konserwacja dzieł sztuki polega na użyciu różnego rodzaju środków mających na celu przywrócić dobry stan obrazu. Jednym z takich środków jest użycie promieni rentgenowskich, za pomocą których usunąć można mikroorganizmy rozwijające się na płótnie. Do konserwacji dzieł sztuki używa się także różnych specjalistycznych środków chemicznych. Pozwalają one na przywrócenie obrazowi jego oryginalnego wyglądu. Środków chemicznych używać jednak trzeba z niezwykłą ostrożnością. Wszystko po to, aby niechcący nie uszkodzić płótna.

Jaki jest cel konserwacji?

Jeśli chcemy cieszyć się wszelkimi dziełami sztuki w idealnym stanie to działania konserwacyjne są niezbędne. Bez nich wiele obrazów czy rzeźb nie dotrwałoby do czasów dzisiejszych. Konserwacji nie można jednak mylić z restauracją dzieł sztuki. Restauracja polega bowiem na uzupełnianiu ubytków w dziełach sztuki. Konserwacja natomiast jedynie na utrzymaniu ich idealnego stanu w takiej formie w jakiej aktualnie znajdują się dzieła sztuki. Oczywiście wszystkie te działania wykonywać mogą jedynie specjaliści posiadający odpowiednie wykształcenie w tym zakresie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

Udostępnij