Ciekawe

Odwierty w betonie – co warto o nich wiedzieć?

Odwierty w betonie – co warto o nich wiedzieć?

Beton jest twardym i opornym spoiwem. Wywiercenie w nim otworów często bywa nie lada wyzwaniem. Jednak posiadając odpowiedni sprzęt i niezbędną wiedzę – można dać sobie radę z prostymi odwiertami w niezbyt gęstym betonie. Są też sytuacje, w których warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które na co dzień zajmują się wykonywaniem odwiertów – na przykład podczas budowy domu, montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej czy też elektrycznej.

Wycinanie otworów w betonie – co warto o nim wiedzieć?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż wiercenie w betonie wymaga posiadania odpowiednich narzędzi. Z reguły zupełnie nie nadaje się do tego zwykła wiertarka (wyjątkiem jest dość kruchy beton komórkowy, jednak jedynie pod warunkiem, iż odwiert jest niewielki, a czas wiercenia – stosunkowo krótki). W wielu przypadkach lepiej sprawdza się wiertarka udarowa, jednak i ona często zawodzi – zwłaszcza jeśli beton okazuje się grubszy i gęstszy, niż pierwotnie zakładano. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie młotowiertarki, która posiada udar. Może on być pneumatyczny lub mechaniczny; obydwoma modelami można osiągnąć podobne efekty, jednak młotowiertarka pneumatyczna bez wątpienia jest wygodniejsza w użyciu – sama bowiem dostosowuje siłę nacisku do potrzeb bieżącego odwiertu. W przypadku wersji mechanicznej, osoba obsługująca sprzęt musi sama zadbać o odpowiedni nacisk przy pomocy siły własnych mięśni. Warto wspomnieć także o wiertłach – zwykłe kompletnie nie nadają się do wiercenia w betonie. Należy zaopatrzyć się w specjalne, o wiele bardziej wytrzymałe modele wierteł, przeznaczone właśnie do betonu.

Technika diamentowa

Wycinanie otworów w betonie techniką diamentową – http://wierceniebetonu.com/ swój początek wzięło w XIX wieku. Polega ono na użyciu tarcz i wierteł wzmocnionych bardzo twardym, syntetycznym diamentem. Odwierty w betonie przy zastosowaniu tej techniki wykonują profesjonalne firmy dysponujące odpowiednim sprzętem. Warto skorzystać z ich usług w przypadku konieczności wykonania odwiertu w bardzo grubym, solidnym betonie; technika diamentowa umożliwia szybkie i precyzyjne cięcia, niemożliwe do uzyskania samodzielnie przy pomocy zwykłej młotowiertarki z udarem. Najczęściej wykorzystuje się tę innowacyjną technikę, gdy odwierty w betonie są wykonywane na potrzeby instalacji sanitarnych, wodno-kanalizacyjnych czy grzewczych. Co więcej, wiercenie w betonie to nie jedyne zastosowanie techniki diamentowej – wykorzystuje się ją także w przypadku innych materiałów. Należą do nich między innymi żelbet i żelazo.

Udostępnij