Ciekawe

Techniki masażu klasycznego

Techniki masażu klasycznego

Masaż klasyczny to najczęściej spotykana forma masażu. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest on nie tylko relaksujący, ale także pozytywnie działa nie wiele procesów życiowych w naszym organizmie. Wiele osób obecnie uczy się technik masażu klasycznego, ażeby w przyszłości zająć się tym zawodowo. Masaż klasyczny na stałe zawitał do naszego kraju i zajmuje tu coraz stabilniejszą pozycję.

Po pierwsze… głaskanie

Głaskanie jest jedną z najczęściej stosowanych technik kojarzonych z masażem klasycznym. Za pomocą tego ruchu specjalista oczyszcza skórę pacjenta ze starego naskórka oraz wydzielin gruczołów. Dodatkowo (poprzez pchanie) wspomaga rozprowadzanie krwi w organizmie w kierunku serca. Natężenie tej techniki (od słabego, do silnego) zależne jest od celu masażu klasycznego.

Po drugie… rozcieranie

Polega na obrotowym posuwaniu ręki w miejscu masowanym. Ruchy są koliste lub spiralne. Technika ta stosowana jest najczęściej w przypadku stłuczeń, skręceń lub obrzęków. Osoba masująca skupia się na masowaniu punktów, w których mięśnie przechodzą w ścięgna lub miejsc w których przyczepione są ścięgna.

Po trzecie… ugniatanie i oklepywanie

Ugniatanie jest niewątpliwie najbardziej bolesną częścią zabiegu i najdłuższa. Jednak jej celem jest uelastycznienie mięśni poprzez odciąganie och od części kostnej. Oklepywanie jest drugą techniką, która jest bardzo intensywna. Nie stosuje jej się u osób w wieku podeszłym i dzieci. Oklepywanie polega na szybkim i intensywnym oklepywaniu tkanki.

Czy coś jeszcze?

W masażu klasycznym stosowane jest jeszcze kilka technik, do których należą wibracje, roztrząsanie i wałkowanie. Dobry masaż klasyczny powinien uwzględniać wibracje, ponieważ właśnie ta technika pobudza spalanie tkanki tłuszczowej, podnosi ciśnienie krwi, zwalnia tempo i aktywizuje mięśnie. Roztrząsanie polega na wprawianiu tkanki w drgania. Ta forma masażu jest stosowana dość rzadko, ale z dużą intensywnością. Roztrząsanie działa bardzo pozytywnie na mięśnie gładkie i poprzecznie prążkowane. Wałkowanie to ostatnia technika masażu klasycznego, na który łączy się rozcieranie, ugniatanie oraz głaskanie. Jego celem jest pobudzenie lub rozluźnienie tkanki. W zależności od celu masażu może być wykonywane łagodnie i spokojnie lub mocno i intensywnie. Połączenie tych wszystkich technik daje całkowity obraz masażu klasycznego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA

Udostępnij