Ciekawe

Gniazda elektryczne nowej generacji

Gniazda elektryczne nowej generacji

Kiedyś producenci oferujący kontakty elektryczne i inne akcesoria posiadali w swoim asortymencie przede wszystkim monobloki, czyli jednolite gniazdka elektryczne. Dziś niemal całkowicie wyszły już one z użycia. Wyparły je nowoczesne gniazdka, których poszczególne elementy można dokupować oddzielnie. Dzięki temu istnieje możliwość prostego demontażu w razie awarii, a także tworzenia dowolnych zestawień kolorystycznych.

Gniazdko elektryczne nowej generacji

Gniazdo elektryczne zbudowane jest z dwóch podstawowych elementów – z ramki i tak zwanego mechanizmu wtykowego. Ramka zapewnia szczelność gniazda, a co za tym idzie – bezpieczeństwo jego użytkowania. Z reguły jest także estetyczna, dzięki czemu gniazdo może stanowić ozdobę pomieszczenia. Natomiast mechanizm wtykowy służy głównie do montażu przewodu. Jest wyposażony w trzy podwójne zaciski śrubowe, które dostosowane są do trzech różnych typów przewodów: neutralnego, fazowego i ochronnego. Na rynku dostępne są także gniazdka trójfazowe, które posiadają o dwa zaciski więcej, ponieważ odprowadzają aż trzy przewody fazowe.
Gniazda starszej generacji były również niezwykle problematyczne w kwestii osadzenia w ścianie. Ich młodsze odpowiedniki wyposażono w specjalne pazurki ułatwiające montaż. Co więcej, dzięki nim nie tylko przebiega on sprawniej, ale również jest bardziej precyzyjny i dokładniejszy.

Normy SEP dotyczące gniazdek elektrycznych

Gniazda elektryczne muszą spełniać wymogi Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), aby były dopuszczone do sprzedaży i użytku. Standardowe modele posiadają dwa tory prądowe oraz specjalny zestyk ochronny nazywany potocznie uziemieniem (ma on postać wystającego bolca). Nie różnią się one cenowo od gniazd niemających uziemienia, dlatego wiele osób decyduje się na ich zakupów przez wzgląd na bezpieczeństwo. Ponadto wiodący producenci akcesoriów elektrycznych sukcesywnie wycofują ze swoich ofert gniazdka bez styku ochronnego – przede wszystkim z uwagi na regulacje stworzone przez SEP, ale również ze względu na wciąż malejące zainteresowanie ze strony klientów.

Inne regulacje SEP dotyczące gniazd elektrycznych

SEP wprowadza obowiązujące na terenie całego kraju normy nie tylko odnośnie do budowy stosowanych w pomieszczeniach użytkowych gniazdek elektrycznych. Stowarzyszenie tworzy również przepisy, które określają minimalną ilość gniazd, a także wysokość ich montażu. Ponadto wskazuje miejsca, w których powinny się znaleźć tak zwane gniazda wysokoprądowe. W aktualnych przepisach powinien orientować się elektryk wykonujący instalację w budynku.

Udostępnij

https://holard.net/eleganckie-i-nowoczesne-kwietniki-do-salonu-zielona-przestrzen-w-miejskim-stylu/ https://motulinka.com/kp/spiworki/spiworki-do-spania/muslinowe-spiworki-do-spania/ https://beesafe.pl/porady/dopuszczalna-predkosc-na-drogach/