Ciekawe

Techniki wykorzystywane przy masażu klasycznym

Techniki wykorzystywane przy masażu klasycznym

Każdy masaż klasyczny może mieć zupełnie inny przebieg, gdyż sposób jego wykonywania zależy tylko i wyłącznie od masażystów. W swojej pracy wykorzystują oni bowiem różnorodne techniki – począwszy od najpopularniejszego głaskania, kończąc na specjalnych wibracjach.

Głaskanie

Ta technika niemalże zawsze pojawia się w klasycznym masażu. Wykorzystuje się ją na samym początku i często podczas końcówki zabiegu.

Masażysta chcący zastosować tę technikę przykłada swoją rękę do np. pleców pacjenta i, utrzymując ten sam nacisk, zaczyna gładzić nią ciało. Może to robić przy pomocy dłoni otwartej i rozluźnionej, pięści czy nawet samych palców.

Zazwyczaj głaskanie jest jednym z najprzyjemniejszych etapów masażu – podczas niego pacjent odpręża się i przygotowuje do dalszych, nieco bardziej bolesnych technik.

Rozcieranie

Rozcieranie posiada właściwości lecznicze, dlatego stosowane jest u osób ze stłuczeniami bądź skręceniami kończyn. Dzięki niemu można rozetrzeć uszkodzone tkanki i wspomóc ich regenerację.

Rozcieranie w masażu klasycznym polega na masowaniu wybranych tkanek ruchami kolistymi. Ten proces przeprowadza się przy niewielkim nacisku, by nie doprowadzić do większych uszkodzeń tkanek.

W sporcie działanie rozcierania zostało już wielokrotnie docenione. Z tej techniki korzystają najlepsi sportowcy z całego świata, mogąc dzięki niej szybciej powracać do pełnego zdrowia.

Ugniatanie

Prawdopodobnie najważniejszy etap całego zabiegu. Masaż klasyczny może niemalże w połowie składać się właśnie z ugniatania – techniki cieszącej się ogromną popularnością wśród masażystów i ich pacjentów.

Masażysta w trakcie ugniatania łapie za mięśnie, by następnie odciągnąć je od partii kostnych i tym poprawić ich strukturę. Ta metoda działa również na ścięgna oraz powięzia.

Ugniatane regularnie mięśnie stają się znacznie bardziej elastyczne. Dzięki temu są mniej podatne na wszelkiego rodzaju urazy.

Techniki dodatkowe

Wibracja – podnosi ciśnienie krwi i pobudza mięśnie. Z tego powodu jest stosowana w celu przyspieszenia przemiany materii.

Wałkowanie – może być wykonywane jako zakończenie masażu klasycznego. Działa w sposób rozluźniający i rozkurczający.

Roztrząsanie – technika bardzo energiczna i przyjemna dla pacjentów. Mimo tego nie stosuje się jej zbyt często, bo nie przynosi zbyt widocznych efektów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA

Udostępnij

https://motulinka.com/kp/ubranka-dla-dzieci-i-niemowlat/spioszki-dla-dzieci-i-niemowlat/ https://cults3d.com/en/design-collections/bowij/motulinka https://sites.google.com/view/motulinka-com-mapa-stro/home