Ciekawe

Wiaty przystankowe – dla komfortu podróżnych i estetyki

Wiaty przystankowe – dla komfortu podróżnych i estetyki

Przystanki komunikacji zbiorowej są nieodzownym elementem naszych krajobrazów. Spotyka się je zarówno w miastach, gdzie ich zagęszczenie jest największe, ale także w mniej zaludnionych miejscach. Zasadniczym zadaniem wiat przystankowych i zadaszeń przystankowych jest zapewnienie komfortu osobom oczekującym na przyjazd środka lokomocji. Jednak współczesne wiaty i zadaszenia przystankowe mogą z powodzeniem stanowić ozdobę miejsc, w których się znajdują. A to za sprawą bogatej oferty firm zajmujących się produkcją takich konstrukcji.

Wiaty przystankowe dostosowane do potrzeb

Czasy, kiedy w Polsce prawie wszystkie przystanki wyglądały tak samo lub, w najlepszym przypadku, spotykało się kilka rodzajów wiat przystankowych, są już przeszłością. Oferta firm produkujących wiaty i zadaszenia przystankowe pozwala je dobrać w zależności od:

– liczby pasażerów,
– potrzeb pasażerów,
– wyglądu otoczenia.

Firmy produkujące wiaty przystankowe np. https://www.tejbrant.pl/pl/produkty/wiaty-przystankowe/ oferują je zarówno w wersjach standardowych, ale mogą je dostosować do potrzeb konkretnego klienta. Wiele ze współczesnych wiat i zadaszeń przystankowych to konstrukcje modułowe, które można dostosować do natężenia ruchu na danej linii autobusowej czy tramwajowej. Można w nich też zamontować dodatkowe elementy poza rozkładami jazdy. Dziś coraz powszechniejsze są już elektroniczne rozkłady jazdy, oświetlenie, gniazda do ładowania telefonów czy zasilanie bateriami słonecznymi. Oczywiście, nadal można bez problemu zamontować proste zadaszenie przystankowe, które po prostu chroni przed deszczem.

Wiaty przystankowe dostosowane do otoczenia

Wielu klientów, a są to najczęściej przedsiębiorstwa komunikacyjne lub samorządy, chcą dostosować wygląd wiat do najbliższego otoczenia. Szczególnie dotyczy to miast o specyficznej architekturze, zwłaszcza starówek. Dąży się wówczas do tego, aby wiaty swoim stylem nawiązywały do starych kamienic i pasowały do okolicznych brukowanych chodników czy latarni. Wiele firm oferuje takie właśnie wiaty, a są i takie, które są wstanie wykonać taką konstrukcję według projektu zleceniodawcy.

Z kolei w centrach dużych i nowoczesnych miast stosuje się konstrukcje o analogicznym wyglądzie. W takich miejscach najczęściej stawia się wiatę czy zadaszenie przystankowe wykonane z aluminium i szkła. Bardzo modne jest obecnie łączenie tych materiałów z drewnem, co nadaje przystankowym charakteru. W wielu przypadkach takie wiaty stanowią nie tylko konstrukcję spełniającą podstawowe funkcje użytkowe, ale również są one ozdobą miejsc, w których się znajdują.

Udostępnij

zobacz https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/ icinfium.com