Ciekawe

Żyj zgodnie z naturą – ekologia w naszych domach!

Żyj zgodnie z naturą – ekologia w naszych domach!

Dbałość o środowisko oraz zwracanie uwagi na to, co nas otacza to najlepsza droga, aby jak najdłużej cieszyć się nieskażonym środowiskiem naturalnym. Obecnie ekologia obecna jest nie tylko w licznych programach telewizyjnych – uczymy się o niej w szkołach, firmy dbają o proekologiczne zachowania. Warto zastanowić się, jakie działania możemy podjąć samodzielnie, aby chronić środowisko wokół nas.

Recykling przede wszystkim!

Jednym z podstawowych działań na rzecz przyrody jest oczywiście recykling. Mieszkańcy domów jednorodzinnych niejako mają obowiązek segregacji śmieci – inaczej zmuszeni są do płacenia wyższych opłat związanych z wywozem śmieci. W przypadku mieszkańców bloków wiele spółdzielni udostępnia pojemniki na makulaturę, plastik oraz szkło, dzięki czemu oni również mogą samodzielnie segregować swoje odpady.

Korzystaj z energii odnawialnej!

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie energii słonecznej jako źródła ciepła. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że kupno i montowanie kolektorów nie jest tanim przedsięwzięciem, jednak warto zauważyć, że inwestycja ta bardzo szybko się zwraca. Woda ogrzewana przez energię słoneczną może być wykorzystywana do kąpieli czy do mycia naczyń.

Zmniejsz ilość plastikowych reklamówek w domu!

Plastikowe reklamówki to prawdziwa plaga – są one w każdym domu! Przynosimy je praktycznie bezwiednie ze sklepów, kolejno zaś odkładamy wraz z innymi torebkami. Torebki reklamowe tworzone są z plastiku, który rozkłada się kilkaset lat. Takie śmieci w lasach czy parkach stanowią olbrzymie zagrożenie dla roślin i zwierząt. Zamiast kolekcjonować je w domu wybierzmy torby papierowe (które po rozdarciu po prostu wrzucamy do pojemnika na makulaturę) lub torby wykonane z tkanin bawełnianych. Te ostatnie odznaczają się wysoką odpornością na uszkodzenia, wilgoć.

 

Udostępnij