Blacha jest produktem hutniczym, który znajduje bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Jest wykorzystywana do prac wykończeniowych, obróbek blacharskich, a także do produkcji elementów dekoracyjnych.
Blacha trapezowa – ekonomiczne rozwiązanie
Ten rodzaj blachy jest stosowany głównie jako pokrycie dachowe. Wykorzystuje się ją w budynkach przemysłowych i gospodarczych, halach magazynowych, a także w domach jednorodzinnych o nowoczesnej architekturze. Ważną cechą tego materiału jest korzystna cena, która idzie w parze z wysoką jakością.
Blachy trapezowe są produkowane z blachy ocynkowanej, która jest dodatkowo pokryta warstwami zabezpieczającego lakieru. Na trwałość tego pokrycia wpływa również fakt, że jest ono grubsze od standardowej blachodachówki, dzięki czemu nie ulega tak łatwo uszkodzeniom mechanicznym, na przykład w przypadku opadów gradu. Blacha trapezowa jest ekonomicznym rozwiązaniem także ze względu na stosunkowo szybki i łatwy montaż, co pozwala ograniczyć do minimum koszty robocizny.
Blacha trapezowa na domach jednorodzinnych
Ten typ pokrycia dachowego nie każdemu musi przypaść do gustu. W przeciwieństwie do blachodachówki nie stara się on naśladować kształtu klasycznej dachówki, dlatego nie zawsze wygląda dobrze na budynkach o tradycyjnym wyglądzie.
Jednocześnie charakterystyczny kształt tłoczeń sprawia, że takie pokrycie jest często idealnym rozwiązaniem w przypadku bardziej nowoczesnych domów. Blachodachówka zazwyczaj komponuje się zbyt dobrze z modernistycznymi rozwiązaniami architektonicznymi.
Kiedy zdecydować się na blachę trapezową?
Ten rodzaj blachy jest wybierany głównie ze względów ekonomicznych i praktycznych. Możliwość szybkiego i stosunkowo niedrogiego wykonania pokrycia dachu to bardzo ważny argument dla wielu osób. Warto pamiętać, że w przypadku prac budowlanych zazwyczaj głównym źródłem kosztów jest robocizna, dlatego wybór mniej pracochłonnych rozwiązań pozwala na spore oszczędności.
Trzeba także brać pod uwagę, że na rynku dostępne są różne rodzaje blachy trapezowej, które charakteryzują się inną grubością, czy stopniem ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Warto zainwestować w materiał lepszej jakości. Nie zwiększy to znacznie kosztów pokrycia dachowego, a jednocześnie wpłynie bardzo korzystnie na jego trwałość. Wykorzystanie solidnego materiału sprawi, że dach nie będzie wymagał dodatkowych inwestycji przez kilkadziesiąt lat. Artykuł powstał we współpracy ze Budmax-Metal