Dom i Wnętrze

Budowa domu – pierwsze kroki

Budowa domu – pierwsze kroki

Mieszkanie w blokach może i jest pod pewnymi względami wygodne, ale niesie ze sobą również szereg niedogodności. Szczególnie odczuwamy to, kiedy potrzebujemy dużej przestrzeni albo mamy hałaśliwych, nieznośnych sąsiadów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego domu. Z dala od sąsiadów (nawet, jeśli są na sąsiedniej działce to nie słyszą przez ścianę, co się u nas dzieje), z własnym ogrodem i kilkoma łazienkami. Budowa domu jest jednak dużym przedsięwzięciem, do którego trzeba się dobrze przygotować.

Koszty

Warto już na początku stworzyć sobie wstępny kosztorys. Nie traktujmy go bardzo poważnie – na pewno nie jesteśmy w stanie w tej chwili wyliczyć wydatków co do złotówki. Chodzi raczej o założenie pewnych widełek, przedziałów finansowych, w których chcemy się zmieścić. Budowa domu może kosztować właściwie nieograniczoną sumę pieniędzy. Warto więc ustalić sobie górną granicę wydatków, której będziemy się trzymać.

Działka

Jednym z pierwszych kroków do posiadania własnego domu jest zakup działki. Podczas jej kupowania, zwróćmy uwagę przede wszystkim na kwestie lokalizacyjne. Czy dzielnica jest bezpieczna? Jak dobry dojazd stąd mamy do pracy czy do miasta? Musimy odpowiedzieć sobie na szereg tego typu pytań.

Druga niezwykle istotna kwestia to wielkość działki oraz jej wymiary. Może się wydawać, że im większy kawałek ziemi tym lepszy. Jednak pamiętajmy, że, o ile nie stać nas na wynajęcie ogrodnika, to naszym zadaniem będzie koszenie trawnika i inne prace ogrodowe na działce. Czy na pewno mamy na to czas?

Ważne jest również ukształtowanie terenu i drzewa, które znajdują się na działce. Jeżeli są ułożone bardzo gęsto, może się okazać, że nie ma wśród nich miejsca na dom albo korzenie mogą zagrażać fundamentom. Przepisy dotyczące wycinki drzew co jakiś czas ulegają zmianie, ale nawet w okresach, w których jest to legalne, nie warto karczować lasu, aby wybudować sobie dom – duże drzewo rośnie dłużej niż żyje człowiek.

Projekt

Kiedy mamy już działkę, wiemy jakim terenem dysponujemy, możemy zaplanować, jak będzie ułożony na nim nasz dom. Nie zrobimy tego jednak samodzielnie, mimo najszczerszych chęci. Projektami domów zajmują się architekci. Mogą oni stworzyć taki projekt, który zostanie zaakceptowany przez odpowiednie organy, które wydają zezwolenia na budowę. Dobrze znają przepisy i prawo budowlane oraz korzystają z nich, projektując dom.
Zanim jednak architekt coś nam zaproponuje, musimy porozmawiać z nim o naszych aspiracjach i marzeniach dotyczących domu. Ile łazienek potrzebujemy, jak duży metraż zakładamy, jak wiele sypialni jest nam potrzebnych – podzielmy się z architektem wszelkimi tego typu informacjami, aby mógł nam on zaproponować najbardziej odpowiadający nam projekt.

Firma budowlana

Jeśli nasz projekt zostanie zatwierdzony i mamy zgodę na budowę – wspaniale, możemy zabierać się do pracy. Do zbudowania domu potrzeba wielu par rąk, dlatego musimy zatrudnić profesjonalną ekipę budowlaną np. http://ksetra.pl/. Gdzie jej szukać? Możemy rozpocząć poszukiwania od internetu. Wpisując w wyszukiwarkę frazy takie jak „usługi budowlane opolskie”, „firma budowlana opolskie” czy „firma budowlana opole” otrzymamy szereg adresów, pod które możemy się udać w naszym mieście lub okolicy. Warto dopytywać o ceny, materiały wykonania, czas, a także dostępność. Jeżeli zależy nam na szybkiej realizacji planu, a decydujemy się na bardzo popularną ekipę, możemy niemiło się zaskoczyć tym, że mają oni zarezerwowane terminy nawet na kilka miesięcy do przodu. Wówczas warto rozejrzeć się za inną firmą, chociażby ponownie wpisując w sieć „firma budowlana opolskie”, „firma budowlana opole” czy „usługi budowlane opolskie”.

Udostępnij