Ciekawe

Cel – wyprawa skiturowa

Cel – wyprawa skiturowa

Skituring budzi obecnie coraz więcej emocji. Jak się wybrać na taką skiurową wyprawę? Na czym w ogóle ona by polegała? Jak to załatwić? Poniżej przedstawiony zostanie plan krok po kroku, co jest istotne i o co trzeba zadbać.

krok pierwszy – czym jest skituring i jaki sprzęt jest potrzebny?

Skituring jest to unikalny sport będący swoistym połączeniem klasycznego narciarstwa zjazdowego z turystyką wysokogórską. Oczywiście może on zawierać w sobie także elementy alpinizmu czy innych ekstremalnych sportów. Generalnie jednak wszystko kręci się wokół wejścia na szczyt i zjazdu z niego na nartach bez standardowych, ubitych tras.

Jaki sprzęt jest potrzebny do uprawiania tej dyscypliny sportowej? Otóż konieczne jest tutaj posiadanie odpowiednich nart, wiązań i butów. Do tego dochodzi oczywiście także stosowne ubranie oraz cały sprzęt wysokogórski czyli chociażby czekany czy haki i raki.

krok drugi – wybór gór i trasy skiturowej

Jednak jeśli już się zdecydujemy na podjęcie takiej wyprawy, to gdzie znajdują się trasy skiturowe? Czy w ogóle istnieją jakieś oficjalne trasy do skituringu? Generalnie rzecz ujmując, jak zostało to wspomniane wcześniej, skituring to jazda po poniekąd dość dziewiczym i niezdobytym terenie a zatem nie będzie tu chorągiewek, drogowskazów czy ubitego śniegu.

Niemniej jednak wyznaczone są mniej lub bardziej oficjalnie pewne trasy skiturowe czyli miejsca, w których w miarę bezpiecznie można podjąć się zjazdu, nie natrafiając na szczelinę, lodowiec itp. Skąd można się o nich dowiedzieć? Wiele informacji o trasach skiturowych, ich przebiegu i trudności znajdziemy na przeróżnych stronach internetowych, forach itp. Warto jednak zawsze zdobyte w ten sposób wiadomości zweryfikować w stacjach GOPR, czy innych służb górskich albo towarzystw.

krok trzeci – zadbanie o umiejętności i bezpieczeństwo

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o konieczności zachowania pełnego bezpieczeństwa o tyle, o ile oczywiście jest to możliwe. Dlatego też na pewno trzeba być już w miarę doświadczoną osobą w zakresie turystyki wysokogórskiej i narciarstwa. Sport ten polecany jest osobom co najmniej dobrze jeżdżącym na nartach i chodzącym już kilka lat zimą po górach.

Ponadto oczywiście należy udoskonalić swoje umiejętności chociażby poprzez znajomość zasad postępowania w przypadku lawiny oraz korzystania z zestawu lawinowego. Wbrew pozorom wcale nie są to proste sprawy, dlatego też trzeba wszystko uważnie bardzo przestudiować. W kwestii bezpieczeństwa warto jeszcze podkreślić, że na trasach skiturowych często o przeżyciu nawet może zdecydować dobrej jakości sprzęt.

Więcej informacji znajdziesz na stronie trasy skiturowe.

Udostępnij

Sejf do kampera przyczepy na wymiar lenaogrod.com.pl live url