Ciekawe

Kolekcjonowanie monet to nie tylko hobby

Kolekcjonowanie monet to nie tylko hobby

Pod pojęciem numizmatyki zazwyczaj rozumiemy kolekcjonowanie monet, polowanie na rzadkie okazy i przechowywanie ich w specjalnie do tego przeznaczonym klaserze. To jednak nie tylko hobby i pasja, która może pochłonąć bez reszty ale często także sposób na zarobienie niemałej gotówki. Oczywiście w tym drugim przypadku oznacza to konieczność zaznajomienia się z tematem i poszerzenia wiedzy w tym zakresie.

Numizmatyka jako nauka

W szerszym pojęciu, mianem numizmatyki ogólnie nazywamy naukę, która skupia się na badaniu monet, banknotów, a także tzw. innych znaków pieniężnych, emitowanych na przestrzeni dziejów oraz obecnie. Zaliczana do grupy nauk pomocniczych historii, największy rozkwit przeżyła w dobie renesansu – choć swoje początki ma w okolicach czternastego wieku. W kwestii etymologii, językoznawcy wciąż spierają się na temat jej pochodzenia – za najbardziej prawdopodobne warianty uchodzi greckie 'numisma’ lub łacińskie 'nummus’.

Wielu z nas zdaje się deprecjonować kolekcjonowanie monet. Wciąż pokutuje stereotyp, który na dźwięk słowa 'numizmatyka’ widzi emerytowanego pana w dużych okularach, kraciastej koszuli i szelkach. Podobnie jest zresztą ze zbieraniem znaczków. To nieco krzywdzący osąd – zważywszy choćby na fakt, że poznanie historycznej funkcji pieniądza pozwala o wiele sprawniej zrozumieć zasady ekonomii i gospodarki, które rządziły światem w minionych czasach i rządzą po dziś dzień.

Numizmatyka jako sposób na biznes

Jakkolwiek współcześnie emitowane pieniądze zazwyczaj nie są już wykonane z cennych materiałów, które uzasadniałyby ich wartość a w ich skład wchodzą raczej stopy miedzi niż srebra, warto pamiętać że zbieranie pieniędzy może być dobrym sposobem na zarobienie, nomen omen, pieniędzy – przy czym już takich, których możemy współcześnie użyć jako środka płatniczego. Co prawda każdy skup złota czy skup srebra prawdopodobnie odeśle nas z kwitkiem, skup monet nie skupia się na wartości kruszcu, użytego do wytworzenia danego pieniądza.

Wartość samej monety zależna jest od wielu czynników i jej ocenienie wymaga dość sporej i rozległej wiedzy. Wysokie ceny skupu osiągają zwłaszcza monety rzadkie, wyemitowane w ściśle limitowanej ilości czy też okolicznościowe numizmaty, których cena wzrasta z wiekiem. Szczególnie pożądane są także te, których do dzisiejszych czasów zachowało się bardzo mało oraz takie, które wyemitowane zostały z błędem – po czym je wycofano. Takie okazy będą z pewnością znacznie przekraczać swoją wartość nominalną. Reasumując, jeżeli potrzebna nam dodatkowa gotówka a nie posiadamy niczego, co mogłoby zainteresować skup srebra czy też skup złota – rozwiązaniem może być skup monet.

Artykuł powstał na zlecenie http://www.coinart.pl/skup.php

Udostępnij