Zdrowie i Uroda

Korony protetyczne – podstawowe informacje

Korony protetyczne – podstawowe informacje

Korony protetyczne to inaczej uzupełnienia protetyczne, które stosuje się w przypadku znacznego zniszczenia części koronowej zęba. Nierzadko bywają przypadki, gdy nie ma możliwości odbudowania uzębienia za pomocą tradycyjnych materiałów do wypełnień. Korony Katowice osadzane są zarówno na zębach martwych, jak i żywych. Efekt jest niezwykle naturalny, co zadowoli nawet najbardziej wymagających.

Kiedy stosuje się korony protetyczne?

Korony protetyczne najczęściej wykorzystywane są w przypadku trwałych uszkodzeń zęba np. złamania jego znacznej części. Zakłada się, że w przypadki utraty ponad połowy tkanki zębowej niemożliwym jest jej odbudowanie. Korony Katowice wykonywane są również w przypadku zębów martwych po przebytym leczeniu kanałowym. W pierwszej kolejności wykonuje się tzw. most. Dotyczy to nie tylko jednego zęba, ale nawet kilku. Most umożliwia zawieszenie zęba w miejscu luki. Wszystko po to, aby korona utrzymywała się stabilnie i pewnie, niezależnie od sytuacji. W tym celu konieczne jest oszlifowanie dwóch zębów, które sąsiadują z miejscem luki. Ma to na celu zmniejszenie ich objętości, tak aby możliwym było osadzenie mostu. Nie nie stoi na przeszkodzie, aby korony Katowice były osadzone nie tylko na własnych zębach, ale również implantach.

Zalety koron porcelanowych

Korony porcelanowe to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie pod względem wizualnym. Takie uzupełnienie jest niezwykle estetyczne. Pacjent nie musi obawiać się efektu sztuczności. Całość wygląda naturalnie, zupełnie jak prawdziwe zęby. Warto również dodać, że korony porcelanowe to opcja na stałe. Są one nieruchome i nie przesuwają się, tak jak np. protezy.

Korony porcelanowe mocowane na korzeniu zęba to najczęściej stosowane rozwiązanie. Relatywnie rzadko zdarza się, aby ząb był na tyle starty, że konieczne jest umieszczenie nowej korony. Z całą pewnością takie uzupełnienie prezentuje się najlepiej. Należy jednak podkreślić, że nie osadza się koron protetycznych na żywych korzeniach. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, które ma na celu uśmiercenie korzeni. Ważne jest również prawidłowe spiłowanie zęba.

Korony wykonane z porcelany mocowane są także na implantach. Minusem tego rozwiązania jest to, że takie korony nie przepuszczają światła. Efekt może być nieco mniej naturalny niż w przypadku uzupełnienia usytuowanego na korzeniu. Korony mogą być osadzone na implancie metalowym lub ceramicznym. Przyjmuje się, że implanty metalowe wyróżniają się wyższą wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia.

Udostępnij