Ciekawe

Zasady bezpieczeństwa o których winien pamiętać każdy producent saun

Zasady bezpieczeństwa o których winien pamiętać każdy producent saun

Każdy producent sauny, zarówno do zastosowań komercyjnych jak i domowych, musi przestrzegać określonych obostrzeń prawnych, wymagających zainstalowania konkretnych podzespołów gwarantujących bezpieczeństwo osób przebywających w saunie. Jakie to elementy i co może decydować o naszym bezpieczeństwie?

Po pierwsze – wejście

Czy kiedykolwiek weszliście do sauny? Jeśli tak, to pewnie zauważyliście, że drzwi prowadzące do niej nie posiadają zamka? Jest to ważna reguła, bardzo istotna ze względu na bezpieczeństwo użytkowników. Klasyczny zamek składa się z blokad, które są podatne na działanie wysokich temperatur. Duże różnice (rzędu kilkudziesięciu stopni Celsjusza), mogą wywołać w nich różne odkształcenia, które uniemożliwią ich otwarcie od wewnątrz.

Dlatego też większość saun posiada drzwi, które nie posiadają jakichkolwiek zamków. Jakiekolwiek luzy w ich konstrukcji są na tyle duże, że uniemożliwiają blokadę drzwi nawet po oddziaływaniu bardzo wysokich temperatur. Oczywiście wykorzystane w tym celu materiały są bardzo długo badane, na zlecenie producentów saun.

Po drugie – alarm

Większość saun posiada dodatkowe zabezpieczenie w postaci alarmu. Jest to charakterystyczny przycisk, do którego jest bardzo łatwy dostęp. Zwykle znajduje się on w charakterystycznej obudowie. W razie powstania zagrożenia (złe samopoczucie, problemy zdrowotne), wystarczy go wcisnąć, by przywołać do siebie obsługę, co zresztą przewidział producent saun, projektując ten system zaawansowanego ostrzegania.

Urządzenie to jest usytuowane w nieprzypadkowy sposób. Zwykle znajduje się ono tuż przy ławce, na której przesiadują goście sauny. Jest ono również oznakowane w sposób bardzo czytelny i wyróżnia się na tle wewnętrznej elewacji sauny. Alarm ten powinien być zamontowany zarówno w saunach o przeznaczeniu publicznym – komercyjnym, jak również w saunach, które są przeznaczone do domowego, prywatnego użytku.

Po trzecie – klepsydra

Choć może się to wydawać niedorzeczne to w większości saun bardzo ciekawym środkiem bezpieczeństwa jest… klepsydra. Dlaczego właśnie ona? Osoby odwiedzające saunę, zazwyczaj bardzo lubią przechwalać się swoją odpornością na wysoką temperaturę. Jest to złudna droga, ponieważ grozi ona utratą przytomności a nawet śmiercią. Dlatego większość producentów saun to właśnie klepsydrę umieszcza w widocznym miejscu.

Zwykle na jej powierzchni znajduje się podziałka, na której jest zaznaczony maksymalny, bezpieczny dla ludzkiego organizmu czas przebywania w saunie. Z reguły jest to około 15 minut. Po tym czasie powinniśmy opuścić saunę i zafundować sobie najlepiej zimny prysznic, oczywiście w celu pobudzenia naszego układu krwionośnego. Artykuł powstał we współpracy ze Megiw

Udostępnij

https://beesafe.pl/porady/czterokolowiec-lekki/ live url Wysoka osłonka na donice do salonu z drewna i metalu